Polypropylen

fyzikální vlastnosti | výrobní program

Polypropylen je termoplastický polymer ze skupiny polyolefinů. Často ho nalezneme pod zkratkou PP. Patří mezi nejvíce používané plasty. Má vynikající vlastnosti, především chemickou a mechanickou odolnost. Běžně se využívá v potravinářském, chemickém a textilním průmyslu. Výbava laboratoří, lana a provazy, nádrže, jímky, bazény, textilní vlákna, pružné obaly – to všechno jsou produkty vyrobené z polypropylenu. Především sáčky, pošetky, obálky a další běžné obaly. Z tohoto velmi odolného, tvarově stálého materiálu se vyrábí plastové polotovary, často ho potkáte ve formě PP desek.

 

Polypropylen vlastnosti

Polypropylen se řadí mezi nejčastěji využívané plasty, především kvůli svým výborným chemickým a mechanickým vlastnostem. Spadá do skupiny polyolefinů, stejně jako polyethylen, kterému se velmi podobá. Tento částečně krystalický termoplast má nižší hustotu než ostatní běžně používané plasty.

Zdravotní nezávadnost a dobrá odolnost povětrnostním vlivům i mikroorganismům náleží k dalším přednostem polypropylenu. PP se ideálně používá v teplotním rozmezí od +5 do +100 °C. Křehne při nízkých teplotách, začíná měknout při teplotě 140–150 °C, okolo 160–170 °C dochází k jeho tavení.

Mezi výhody pro využití polypropylenu patří:

  • Vynikající chemická odolnost,
  • výborné dielektrické vlastnosti,
  • odolnost proti stárnutí,
  • nízká nasákavost,
  • zdravotní nezávadnost,
  • vysoká odolnost vůči teplu,
  • dobrá svařitelnost a ohybatelnost,
  • nízká hustota.

PP je velmi dobře odolný vůči kyselinám, zásadám a slabým rozpouštědlům. Ve srovnání s ostatními běžnými plasty má dobrou povrchovou tvrdost a dostatečnou pružnost při nízkých teplotách. Je to dobře svařitelný a ohýbatelný materiál. Dobře se obrábí, ale obtížněji se lepí. Pro průmyslové použití je polypropylen zpravidla výhodnější než PVC.

 

Polypropylen – využití a výroba

Výroba z polypropylenu je poměrně rozsáhlá. Nejvíce se uplatňuje v průmyslu chemickém, textilním a potravinářském. Z polypropylenu se obvykle vyrábí různé desky, tyče a svařovací prvky.

V chemickém a vodovodním průmyslu se používá k výrobě bazénů, nádrží, jímek, vodovodních potrubí, různých konstrukčních součástí jako jsou čerpadla, ventily, těsnění a další. PP je mimořádně vhodným materiálem pro tvarovky a armatury. Slouží také k výrobě laboratorního vybavení. 

Obalový materiál a etikety pak zajišťují četné využití PP v potravinářském průmyslu. Konkrétně se z něj vyrábí například kelímky od jogurtů, obaly od různých nápojů nebo třeba tuby na kečupy. 

Z polypropylenu se vyrábí jedny z nejlehčích textilních vláken. Syntetické textilní vlákno vyrobené z PP se začalo používat od 50. let 20. století v Itálii. Materiál je odolný proti oděru, žmolkování a vlhkosti, nicméně je náchylnější na působení světla a deformaci.

Díky své nízké hustotě je perfektním materiálem pro tvorbu lan, která pak mohou plavat na vodě. Využití nachází i v elektroinstalaci, kde se používá jako alternativa PVC na izolaci elektrických kabelů v málo větraných místech jako jsou například tunely. 

 

Polypropylen desky (PP desky)

Jedna z nejčastějších forem výroby polypropylenu jsou polypropylenové (PP) desky. Mají široké spektrum využití od plastových nádrží na dešťovou vodu až po výrobu vodoměrných šachet.

Polypropylenové desky se dají snadno opracovávat řezáním, vrtáním nebo broušením a spojovat svářením. Nabízíme PP desky různých rozměrů nebo vám je rádi upravíme na míru podle vašich požadavků.

V naší nabídce najdete PP desky, trubky, kruhové tyče, svařovací dráty, pásky a filmy. Pokud máte zájem o polotovary z polypropylenu, ozvěte se nám. Rádi vám poradíme. V případě zájmu zajistíme obrábění polypropylenu na vlastních CNC frézkách a soustruzích.

Polypropylen
Polypropylen je mimořádně vhodným materiálem pro tvarovky a armatury.

Tematická specifikace stránky: polypropylenové obaly, pp vlakna, pp - polypropylen, deska pp, materiál pp, plasty pp, polypropylenove desky, polypropylen desky, polypropylenové desky, pp desky, polypropylen

KONTAKTUJTE NÁS